czwartek, 27 marca 2008

Marsz antify w St.Petersburgu

25 marca odbyl się w St. Petersburgu protest antyfaszystowski upamietniający Alekseja Krylova, zamordowanego przez neonazistów 16 marca w Moskwie, w drodze na koncert. W marszu wzięło udział ok. 150 osób, ktore dotarły w grupach, z różnych punktow miasta na plac Aleksandra Nevskiego i ruszyły razem prospektem Nevskiego. Demonstranci niesli pochodnie i transparenty, skandujac : Antifa!, "No pasaran - oni nie przejdą!, "Wyjdź na ulicę - przywróć miasto dla siebie", "Świat kolorowy, a nie brunatny!". Protest miał być wyrazem sprzeciwu wobec wzrostu przemocy ze strony skrajnie nacjonalistycznych ugrupowań i bierności władz wobec tego zjawiska. Doniesienia o napadach na zagranicznych studentów i morderstwach imigrantów na tle rasowym pojawiają się w Rosji niemal codziennie. W ciągu ostatnich 2,5 roku neonaziści zamordowali też 5 antyfaszystowskich działaczy.

Służby porządkowe z opóźnieniem zareagowały na wtorkowy protest. Po krótkiej konsternacji, milicja zablokowala wejście i wyjście stacji metra "Plac Powstania" i uniemożliwiła demonstrantom zejście w podziemia.

Na kolejnej ulicy, w którą skreciła kolumna antify ustawiono kordon funkcjonariuszy i zablokowano demonstrantom możliwość przejścia. Gdy uczestnicy marszu rozproszyli się, milicja urządziła obławy na wszytskich "podejrzanie" wyglądających przechodniów - zatrzymano w sumie 26 osob. 5 niepełnoletnich wypuszczono koło północy tego samego dnia, pozostali wczoraj mieli trafić przed sąd, ich rozprawy jednak odroczono, a koło południa wszycy zostali wypuszczeni i będą odpowiadać z wolnej stopy.

film z demo: http://piter.indymedia.ru/node/4443
http://www.youtube.com/watch?v=ws8wWF5fp7Q&eurl=http://piter.indymedia.ru/ru/node/4442

więcej zdjęć: http://piter.indymedia.ru/