środa, 26 grudnia 2007

represje przeciwko antyfaszystom w St.Petersburgu

18 września 2007 w Petersburgu rozpoczęła się rozprawa sądowa przeciwko 6 antyfaszystom oskarżonym o rozpędzenie pikiety faszystowskiej grupy „Ruch Przeciwko Nielegalnej Migracji” (DPNI). Sprawa toczy się bardzo powoli. Prokurator nie oznajmił jeszcze, jakiej kary będzie się domagać.
Zdarzenia miały miejsce 17 września 2006 r. w Petersburgu. Aktywiści antyfaszystowscy postanowili nie dopuścić do demonstracji DPNI w sytuacji, gdy w Rosji nasilał się pogrom przeciwko osobom narodowości kaukaskich w Kondopodze w Karelii i gdy w wielu innych miastach Rosji pojawiały się ogniska nienawiści rasowej. Pikieta grupy faszystowskiej została zaatakowana, w wyniku czego kilku jej uczestników zostało hospitalizowanych.
Tego samego dnia policja aresztowała szereg osób, z czego sześciu postawiono zarzuty „zbiorowego chuliganizmu” (za które grozi wyrok do 5 lat więzienia) i „zachęcania nieletnich do aspołecznych działań” (od roku robót publicznych do 4 lat więzienia).
Obecnie oskarżeni nie potrzebują pomocy finansowej, ale proszą o wszelkie akcje solidarnościowe. Kontakt z oskarżonymi przez pismo RASH "Linija Fronta": frontline [małpa] riseup.net